bePROUD - Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

bePROUD - Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

logo

Předávání cen bePROUD 2012 se uskutečnilo stejně jako v předchozím roce v paláci Illusion v Praze. Večerem prováděli moderátoři Kristina Sitková a Jakub Žáček. Počinem, který v roce 2012 nejvíc přispěl ke zlepšení života sexuálních menšin v Česku, se staly dvě knihy.

O cenu bePROUD za přínos LGBT komunitě za rok 2012 se dělí publikace: Od žaláře k oltáři" o historii homosexuality v českých zemích, a dětská knížka „Jura a lama" o chlapci, který žije se dvěma matkami. PROUD udělil cenu právě těmto počinům, neboť porotci věří, že tyto knížky mají velký společenský dopad. Kniha Od žaláře k oltáři mapuje homosexualitu v českých zemích od roku 1867 do současnosti. Porota ocenila mravenčí práci a obrovskou energii, s níž trojice autorů toto téma probádala. Ocenění si také vysloužila knížka Markéty Pilátové s názvem Jura a lama; tato publikace představuje vůbec první queer knihu zaměřená na děti. Knížka vypráví o Jurovi, který má dvě maminky. Zobrazuje tak rodinu s rodiči stejného pohlaví, která tvoří jeden z prvků jinak obyčejného příběhu malého kluka.

Porotci vybírali z 25 námětů, které jim zaslala veřejnost. Do finále postoupila pětice kandidátů - vedle obou knih to byl i pravidelný rozhlasový pořad Kvér, akce Řekni to Klausovi, a rodiny gayů a leseb, které se loni nechaly vyfotit a zveřejnily své příběhy na výstavě festivalu Prague Pride a v médiích.

Držiteli ceny bePROUD za celoživotní přínost se stali pánové Pavel Kos a František Bloudek, kteří ji převzali z rukou Jiřího Hromady, dlouholetého gay aktivisty. Oba ocenění stáli u zrodu organizace M-klub Lambda Praha, která sdružovala gaye a jejich přátele. Pavel Kos stál v jejím čele do roku 1998, kdy ho ze zdravotních důvodů vystřídal právě František Bloudek. V rámci sdružení SOHO se M-klub Lambda Praha spoluúčastnil aktivit směřujících k nastolení takového právního a společenského klimatu, který by akceptoval právo gayů na život prostý diskriminace a homofonních útoků.

V rámci programu vyhlášení cen bePROUD 2012 vystoupili: zpěvačka Vladivojna La Chia, performance z dílny Mušnuly či kapela Iglú. Večer zakončila afterparty DJs Radia Wave.

Cena bePROUD 2012 za počin roku

Jan Seidl a kolektiv Od žaláře k oltáři

Téma homosexuality v minulosti českých zemí je v českém dějepisectví posledních let jednou z nejrychleji se rozvíjejících oblastí bádání. Kolektivní monografie Od žaláře k oltáři. Emancipace homosexuality v českých zemích od roku 1867 do současnosti představuje první soustavný výklad politicko-společenské emancipace české homosexuální menšiny. Kniha se zabývá obdobím od počátku dualistické monarchie do poloviny 20. století.

Markéta Pilátová Jura a lama

Markéta Pilátová je autorkou dvou románů (oba nominované na literární cenu Magnesia Litera) a tří dětských knih, přičemž za jednu z nich, Kiko a tajemství papírového motýla, vydanou nakladatelství Meander, byla rovněž nominována na Magnesii Literu. Kniha Jura a lama ukazuje méně obvyklý rodinný model, nesnaží se však téma dětí, které mají rodiče stejného pohlaví, nijak nafukovat ani problematizovat. Je to prostě zábavná moderní pohádka plná zvířat, pletení a muzicírování, určená všem dětem od čtyř let. Dětem, které mají dvě mámy, poslouží jako zobrazení jejich situace. Ostatní děti pak nevtíravým způsobem seznámí se skutečností, že někteří jejich kamarádi mohou mít místo maminky a tatínka třeba dvě maminky.