bePROUD - Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

bePROUD - Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

Nejprestižnější tuzemské ocenění v LGBT komunitě

logo

Předávání cen bePROUD 2011 se uskutečnilo v předvečer Mezinárodního dne proti homofobii a transfobii v pražském paláci Illusion ve středu 16.5. 2012. Moderátory večera byli herci Květa Fialová a Jakub Žáček.


Nejlepším projektem lesbické, gay, bi a transgender komunity za rok 2011 se stal festival Prague Pride. V rámci ocenění bePROUD získal cenu občanského sdružení PROUD za počin roku. Osobností komunity je podle serveru Colour Planet gay aktivista Miloslav Šlehofer. Poklonu Colour Planet získala lékařka Květoslava Kotrbová.


Ceny bePROUD navazují na ocenění portálu Colour Planet, které založil Janis Sidovský. V minulosti je získali Jiří Hromada, Marcela Šulcová, Ivo Procházka a Aleš Rumpel. Letos grémium složené z dosavadních laureátů ceny vybralo bývalého šéfredaktora SOHO revue a místopředsedu Gay Iniciativy Miloslava Šlehofera. „Patří k regionálním aktivistům, kteří po dvacet let usilovali o změnu vnímání gayů a leseb v české společnosti, a dodnes se věnuje statistikám registrovaného partnerství,“ uvedl Sidovský. Ocenění Poklona Colour Planet převzala MUDr. Květoslava Kotrbová za aktivní přístup k prevenci HIV/AIDS v Jihočeském kraji.


Cenu za počin roku vybírala správní rada občanského sdružení Proud z 30 nominací navržených veřejností. „Byli jsme příjemně překvapeni, kolik projektů se nakonec sešlo. Je dobré vidět, jak je česká komunita aktivní,“ poznamenal jednatel občanského sdružení Aleš Rumpel. Do užších nominací se kromě Prague Pride dostaly také akce Transgender me, představení divadla Letí Po Fredrikovi, kniha Homosexualita v dějinách české kultury, a loni otevřená pražská komunitní kavárna Q café. „Ocenili jsme festival tolerance Prague Pride, protože nabídl široké české veřejnosti obraz toho, jak rozmanitá je gay, lesbická, bi, trans a queer komunita, a protože vyprovokovala debatu o limitech takzvané tolerance“ vysvětlil Rumpel.


Česko podle odborníků učinilo v posledních letech v přijímání LGBT komunity velký posun. „Stále jsou ale oblasti, ve kterých pozorujeme nedostatky. Týká se to například adopcí dětí nebo diskriminace v zaměstnání,“ uvedla Martina Štěpánková z legislativní skupiny Proud, o. s. Podle ní je ale zároveň zřejmé, že se čeští gayové a lesby stále více emancipují. Tuto skutečnost má zdůrazňovat také název bePROUD, který se dá z angličtiny přeložit jako "Buď hrdý!".
 

 

Cena bePROUD 2011 za počin roku

Prague Pride

Pražský festival zaměřený na tematiku gayů, leseb, bisexuálních a transgender osob. Veřejně nejvíce exponovanou součástí festivalu je průvod pořádaný po vzoru pochodů gay hrdosti Gay Pride. Pořadatelem je Prague Pride, dobrovolná, nestátní, nepolitická nezisková organizace. Jejími cíli jsou zejména prosazování tolerantní občanské společnosti, boj proti homofobii a zvýšení povědomí veřejnosti o gay, lesbické, bisexuální a transgender komunitě v ČR.

 

Osobnost komunity 2011

Miloslav Šlehofer

Gay aktivista, bývalý člen Gay ligy, který se podílel na prosazení zákona o registrovaném partnerství. V současné době se věnuje shromažďování dat souvisejících s registrovaným partnerstvím a postojům veřejnosti vůči gayům a lesbám, Výsledky svého průzkumu pravidelně zveřejňuje.

 

Poklona Colour planet 2011

MuDr. Květa Kotrbová

Lékařka věnující se dlouhodobě práci ve prospěch gay i lesbické komunity v oblasti prevence HIV/AIDS. Ve své praxi se odborně věnuje právě možnostem ochrany před nákazou touto i dalšími přenosnými nemocemi. Ať už ve svém osobním volnu, vnoci či ve svátek, vždy si dokázala najít čas, aby mohla být přítomna všude, kde Jihočeská Lambda šířila osvětu a pomoc. Dokáže mile i poutavě přitáhnout posluchače nejen k tématu zdraví, ale také osobních vztahů a postojů v životě LGBT osob. Je členkou poradního orgánu Ministerstva zdravotnictví pro schvalování a kontrolu projektů programu Národního boje proti AIDS.